Türkiye’de Görülmesi Gereken Müzeler!

Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Ankara

Dünyadaki sayılı eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. 1921 yılında açılan müzede açıldığı zamanlar yalnızca Hitit dönemine ait eserler sergileniyordu. Gün geçtikçe farklı uygarlıklara ait eserlerde sergilenmeye başlamıştır. Bununla birlikte artık Hitit Müzesi değil Anadolu Medeniyetleri Müzesi olmuştur.  Sergilenen eserler genellikle arkeolojik eserlerdir. Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenen müze, kendine özgü koleksiyonları bünyesinde barındırarak ziyaretçilerine sergilemektedir. 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 68 müze arasından kazanmıştır ve 1. olmuştur.

Adres: Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1891 yılında kurulan bu müze, Eski Şark Eserleri, Arkeoloji Müzesi ve Çinili Köşk olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu yapı bize Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalmıştır. İçerisinde 1 milyondan fazla eser barındırmaktadır. İstanbul Arkeoloji müzesi ziyaretçilerini Gülhane, Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda haftanın 6 günü kabul etmektedir. İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken müzeler arasında en baş sıralarda gelmektedir.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

Oldukça büyük bir alana sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde tam 1700 metrekarelik mozaik ile Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en büyük 2. Mozaik müzesi olma unvanına sahip olmuştur. En başta meşhur Çingene kızı olmak üzere Roma dönemine ait çeşmeler 2 bin yıllık mozaikler ve daha fazlası ziyaretçileri beklemektedir. Açıldığından 3 sene boyunca dünyanın ve Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi unvanına sahipti fakat 2014 yılında hataya Zeugma müzesinden daha büyük bir müze açıldı. Yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist bu müzeyi ziyaret etmek için Gaziantep’e gelmektedir.

Adres: Mithatpaşa, Hacı Sani Konukoğlu Blv., 27500 Şehitkamil/Gaziantep

Hatay Arkeoloji Müzesi

İçerisinde Soterya Mozaiği gibi ünlü eserleri de bulunduran Hatay Arkeoloji Müzesi, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından 2014 yılında hizmete açılmıştır. 2011 senesinde yapımına başlanan müze, toplamda 32.754 metrekare kapalı alana, 10.700 metrekare sergi alanına sahiptir. 3500 metrekare sergilenen mozaikle Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük mozaik sergisidir. Müzede, Selçuklu, Neolitik, Roma, Tunç Çağı, Hitit, Hellenistik, Kalkolitik, Doğu Roma, Paleolitik ve Osmanlı dönemine ait pek çok önemli eser bulunmaktadır. Yıl içerisinde yerli ve yabancı on binlerce turist bu müzeyi ziyaret etmektedir.

Adres: Maşuklu, Atatürk Cad., 31120 Antakya/Hatay

Topkapı Sarayı Müzesi – İstanbul

Topkapı Sarayı Osmanlı’nın tarihi boyunca 400 yılında devletin idare merkezi olarak kullanıldığı ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Topkapı Sarayı 1478 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün emiri ile 1924 yılında müze haline getirilerek halka açılmıştır. İstanbul’un en önemli müzesi Topkapı Sarayı müzesidir. Toplamda 80.000 metrekarelik bir alana kurulu olan müze içerisinde barındırdığı büyüleyici mimariler, tasarımlar ve eşyalar ile ziyaretçilerine haftanın 6 günü hizmet vermeye devam etmektedir. Bu saray 3 bölümden oluşmaktadır. Bölümleri şu şekildedir; Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı), I. Avlu (Alay Meydanı) ve Babüsselam’dır. Müze içerisinde 11 medeniyetten sikkeler, el yazmaları, mumyalar ve etnografik eserler olmak üzere 24.000 üzerinde eser bulundurmaktadır. Türkiye’de görülmesi gereken en önemli müze Topkapı Sarayı müzesidir. Topkapı Sarayı hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

Mevlana Müzesi – Konya

18.000 metrekarelik zemin alanı üzerinde bulunan Mevlana Müzesi, halka açık ücretsiz bir müzedir. Ücretsiz olmadan önce Kültür Bakanlığı’na en çok gelir getiren ikinci müze olarak bilinmektedir.

Adres: Aziziye Mah, Mevlana Cd. No:1, 42030 Karatay/Konya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir