Seyahatlerde Hastalıklardan Nasıl Kaçılır?

Hayat kalitemizin veya standardımızın düşmemesi için sağlıklı kalmamız gerekiyor. Dolayısıyla hayatımızdaki birincil öncelik; bakterilere, virüslere veya bulaşıcı hastalıklara karşı olabildiğince dikkatli olmaktır.

Özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılmış olduğu dönemlerde sağlığımızı koruma altına almak için yapmamız ihtiyaç duyulan şeyler bulunuyor. Bu yazımızda bulaşıcı hastalıklardan bahsedeceğiz ve gezi ederken dikkat etmen ihtiyaç duyulan hususları inceleyeceğiz.

Bulaşıcı Hastalık Nedir?

Bulaşıcı hastalıklar; bedenimize giren bakteri, parazit, virüs ya da mantar  benzeri biçimde mikroorganizmalardan kaynaklanan rahatsızlıklar olarak ifade edilir. Birçok bulaşıcı rahatsızlık ve farklı bulaşma yolları vardır. Örneğin grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hafif hastalıklar kendi kendine geçebilirken kimileri uzman doktorlar nezaretinde uzun soluklu tedavi gerektirebilir.

Bulaşıcı rahatsızlıkların bulaşma yöntemleri de farklıdır. Bazı bulaşıcı hastalıklar doğrudan insandan insana bulaşabilir. Bazı hastalıklar ise hayvanlar üzerinden bulaşabilir. Ayrıca pak olmayan su kaynakları ya da bozuk sebze ve meyve benzer biçimde gıdalar da bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir.

Seyahat Öncesi Tavsiyeler

Maceraperest gezginler için seyahat demek yaşam demek olsa da seyahat etmek gündelik rutinimizi değişiklik yapmak anlamına geliyor. Yeni deneyimler sunan yolculuklar, çıkacağımız tatiller bununla birlikte vücudumuzun alışkın olduğu düzenleri de farklılaştırıyor. Bu nedenle seyahatlere çok dikkatli hazırlanmamız gerekiyor. Seyahat esnasında bulaşıcı hastalıklara yakalanmamanın yollarını inceleyelim.

Vücut Direncini Artır

Sadece gezerken veya tatile çıkarken değil, ömür kalitesi açısından bütün hayatın boyunca sıhhatli yaşamanda fayda var. Ancak tatil yaparken veya seyahate çıkmadan önce sağlığınıza biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çünkü gezi hastalıkları veya öteki rahatsızlıklar çoğu zaman vücudun alışık olmadığı fizyolojik koşullara maruz kalması nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlü tutmalısın ve vücut direncine dikkat etmelisin. Ayrıca C vitamini, D vitamini gibi vitaminlerle mineralleri tertipli halde almalısın. Olası bir kırgınlık yahut halsizlik durumunda ise derhal bir uzmana görünmelisin.

Yiyip – İçtiğine Dikkat Et

En önemli hususlardan birisi yiyip içtiğin şeylere dikkat etmektir. Tazeliğinden ve iyi pişirilmediğinden güvenilir olmadığın besinleri tüketmemeye çalış. Çiğ ve iyi pişmemiş tüm yiyecekler metabolizmana dokunabilir.

Ayrıca musluk sularının müsait şekilde klorlanmadığı, sağlığa uygunluk gösteren ve sıhhat şartlarından güvenilir olmadığın bölgelerde mutlak surette ağzı açılmamış şişelenmiş suları içmeyi tercih et. Hangi suyla yapıldığını bilmediğin buzlu içecekleri de içmemeye itina göster. Mutlaka içmek zorundaysan da filtre ya da iyot tabletleri kullanmaya çabala.

Eşyalarını Dikkatli Hazırla

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere seyahat etmek metabolizman üzerinde değişik değişimlere yol açabilir. Gittiğin yerdeki hava koşulları, iklim, tadacağın alışık olmadık türdeki yemekler ve daha fazlası. Bu farklılıklar nedeniyle hasta olmamak için gideceğin konumun koşullarına önceden bakılıp araştırılmalı ve bu koşullara uygun önlemler alınmalı.

Ayrıca yola çıkmadan evvelde yanına gerekli ilaçları almayı da dikkatsizlik etme. Reçeteli halde kullandığın ilaçların yanı sıra olası bir durumda kullanabileceğin ilaçları bavulunda taşıyabilirsin. Temel ilk yardım malzemeleri, ağrı kesiciler, aspirin, sindirim sorunları ile alakalı ilaçlar, vitamin-mineral benzeri ilaçlar ihtiyacını görebilir. Tabii bunlar için de bir doktora danışmayı unutma.

Temizlik! Temizlik! Temizlik!

Bakteriler, mikroplar ve virüsler temiz olmayan ortamlarda bulunur. Gittiğin şehirdeki hijyen ve temizlik seviyesi de seninkinden düşük olabilir. Bu nedenle seyahat ederken mutlak şekilde kişisel temizliğine ehemmiyet ver. Ellerini bol miktarda yıka, kişisel bakım seti taşımayı ihmal etme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir